ile dać na wesele?

indeksJednym z największych dylematów, z jakimi spotykają się goście weselni, jest to, jaką kwotę przeznaczyć na prezent dla państwa młodych, czyli tzw. ile włożyć w przysłowiową kopertę. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wpływ na to może mieć wiele czynników. Warto jednak przedstawić kilka podejść, które są często wykorzystywane, i z których my możemy z powodzeniem skorzystać.


Po pierwsze wyznacznikiem tego, ile włożymy do koperty, może być ogólny stan naszych domowych finansów. To oznacza, że dajemy tyle, ile w danej chwili możemy. Pewnym minimum wydaje się być kwota 100zł, jednakże pamiętajmy o tym, że nikt od nas tego nie oczekuje. Często młodzi mogą zadowolić się mniejszą, symboliczną kwotą.

Po drugie często goście weselni sugerują się tym, ile młodzi mogli wydać na wesele. Obecnie obowiązują dość sztywne stawki, według których rozliczane są wesela. Odbywa się to najczęściej w typowych lokalach w przeliczeniu na osobę. Z takich przeliczeń wychodzi kwota na ogół do 200zł od osoby za zorganizowanie przyjęcia. To powoduje, że jeśli zostaliśmy zaproszeni z osobą towarzyszącą, w kopercie powinna się znaleźć kwota do 400zł.

Po trzecie przed przygotowaniem „koperty” popytajmy w rodzinie, wśród znajomych, ile oni planują przeznaczyć na wspomniany cel. W ten sposób możemy uśrednić naszą kwotę tak, aby nie wypaść źle w oczach pary młodej.

Przy szacowaniu kwoty pieniędzy przeznaczanej na prezent istotne jest wzięcie pod uwagę kilku istotnych rzeczy. Pamiętajmy o tym, że te pieniądze są potrzebne młodym na start. Nie zapominajmy również o tym, że zorganizowanie przyjęcia weselnego kosztuje, i to nie mało.